Paskelbta: 17 vasario, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 2 rugpjūčio, 2023Skaitymo laikas - 3.2 min

Petinio rezginio echoskopija

Peties rezginio echoskopija arba ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis ir saugus būdas įvertinti nervines kaklo struktūras ir kitus svarbius supančius audinius ir organus. Svarbu paminėti, kad peties rezginio ultragarsinis tyrimas gali skirtis priklausomai nuo paciento individualios būklės ir simptomų. Tik patyręs ultragarso specialistas gali tinkamai įvertinti tyrimo rezultatus ir pateikti tikslias išvadas.

Petinio rezginio (brachial plexus) echoskopija yra vienas iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, kuris gali aiškiai vizualizuoti nervus su aplinkinėmis struktūromis bei nustatyti patologinius pakitimus.

  • Traumos. Jei įtariamas petinio rezginio sužalojimas, pvz., dėl autoavarijos, kritimo ar sporto traumos, ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti nervų sužalojimų laipsnį ir vietą.
  • Skausmas rankoje. Jei skausmas rankoje nėra aiškus, ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti, ar nervų spaudimas ar pažeidimas yra skausmo priežastis.
  • Nervų suspaudimo sindromai. Ultragarsas gali padėti nustatyti, ar yra nervų suspaudimas (entrapment), toks kaip krūtinės atvaros sindromas (thoracic outlet syndrome), kuris gali sukelti skausmą, jutimo praradimą ar silpnumą.
  • Petinio rezginio pleksopatija. Tai yra būklė, kurioje yra pažeistas vienas ar daugiau petinio rezginio nervų. Ultragarsas gali padėti nustatyti ir patvirtinti šią būklę.
  • Navikai. Ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti petinio rezginio navikinius pakitimus ar aplink jį.
  • Pooperacinis stebėjimas. Ultragarsas gali būti naudojamas po operacijos, kad būtų galima stebėti pasveikimo procesą ir anksti nustatyti galimus komplikacijų požymius.

Petinio rezginio ultragarsas yra neinvazinis, saugus ir veiksmingas būdas vertinti ir stebėti petinio rezginio būklę. Bet kuriuos simptomus ar pokyčius visada turėtų vertinti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas.

Petinio rezginio echoskopijos metu vertinamas nervų storis, tankis, atskirų pluoštelių išvaizda. Stebint nervų išsidėstymą viršraktikaulinėje ir poraktikaulinėje srityje yra nustatomas aplinkinių audinių spaudimo požymiai, kurie gali sukelti atitinkamų sričių tirpinimą, skausmą ir deginimą. Didelis dėmesys kreipiamas į nervo struktūrą dėl galimų kompresinių sustorėjimų, neuropatinių ar navikinių pakitimų. Traumų atvejais galima matyti dalinai arba visiškai pažeistą nervą su sustorėjusiais galais – neuromomis.

Tyrimą atliekant patyrusiam radiologui nervų ultragarsas yra efektyvus diagnostinis įrankis ir juo dažnai galima nustatyti ar paneigti diagnozę. Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo konkrečios situacijos, randamų pokyčių. Papildomai galima atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), tačiau dėl nervų nedidelio dydžio ir vingiuotos eigos, šis tyrimas ne visada bus informatyvesnis. Kita vertus, pastarasis tyrimas gali būti naudingas norint gauti daugiau bendro vaizdo, kuomet ultragarsu jau yra nustatyti tam tikri pakitimai. Dėl MRT tyrimo tikslingumo sprendimą priima gydytojas neurologas.

Šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Tyrimo metu gali atsirasti nedidelis diskomfortas ar tirpimas dėl priverstinės galūnės tam tikros padėties.

Jokio specialaus pasiruošimo nėra. Prieš tyrimą reikės apnuoginti kaklą ir abu pečius. Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Jei po sonoskopijos Jums buvo nustatyta diagnozė ir paskyrus gydymą simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Vidurinio nervo echoskopija tikslinga tik simptomams nepraeinant ilgiau nei 6 mėnesius, jie intensyvėja, pasikeičia pobūdis arba atsiranda kitų naujų nusiskundimų.

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Turite klausimų?

Norite tikslios diagnozės, todėl nusprendėte atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT)? Prieš tai pasitarkime, nes ultragarsas gali greičiau, pigiau, saugiau ir dažnai netgi tiksliau pateikti išvadas.