Paskelbta: 14 rugpjūčio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 2 rugpjūčio, 2023Skaitymo laikas - 3.8 min

Alkūnės echoskopija

Alkūnės echoskopija arba ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis ir saugus būdas įvertinti alkūnės sąnario būklę, raumenis, sausgysles, raiščius ir kitas svarbias struktūras. Svarbu paminėti, kad alkūnės ultragarsinis tyrimas gali skirtis priklausomai nuo paciento individualios būklės ir simptomų. Tik patyręs ultragarso specialistas gali tinkamai įvertinti tyrimo rezultatus ir pateikti tikslias išvadas.

Alkūnės ultragarsinis tyrimas gali būti reikalingas dėl daugelio šios srities srities patologijų ar simptomų. Štai kai kurios situacijos, kada gali būti rekomenduojamas alkūnės ultragarsas:

  • Trauma. Po traumos, ultragarsas gali būti naudojamas pažeidimų, tokių kaip įtrūkimai, plyšimai ar dislokacijos, įvertinimui.
  • Raumenų, raiščių ir sausgyslių pažeidimai.  Alkūnės ultragarsas gali padėti diagnozuoti ir įvertinti pažeidimus, tokius kaip raumenų plyšimai, raiščių sužalojimai ar sausgyslių degeneraciniai pakitimai.
  • Uždegiminės būklės. Ultragarsas gali būti naudojamas diagnozuoti uždegimines būkles, tokius kaip alkūnės sąnario kapsulės uždegimas.
  • Skysčio kaupimasis. Skysčio kaupimasis alkūnės sąnaryje ar bursoje gali būti nustatomas ultragarsu.
  • Minkštųjų audinių navikai ar cistos. Ultragarsas gali būti naudojamas nenormalių mazgelių, cistų ar navikų alkūnėje diagnozavimui.
  • Nervų patologija. Ultragarsas gali būti naudojamas nervų patologijos, tokių kaip alkūninio nervo sindromas, diagnozavimui.
  • Artrito vertinimas: Ultragarsas gali padėti įvertinti alkūnės sąnario būklę sergant artritu, įskaitant uždegimo požymius ir sąnario struktūrų pokyčius.
  • Neaiškios kilmės skausmas. Jei yra neaiškios kilmės skausmas ar pabrėžimas alkūnės srityje, ultragarsas gali būti naudojamas galimų priežasčių paieškai.
  • Biopsija ultragarso kontrolėje. Ultragarsas gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė atliekant biopsiją ar kitas intervencines procedūras alkūnės srityje.

Alkūnės ultragarsas yra neinvazinis ir saugus tyrimo metodas, todėl jis gali būti naudojamas kaip pirminis žingsnis įvairių alkūnės srities problemų diagnozavime. Galutinį sprendimą dėl tyrimo reikalingumo turėtų priimti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas.

Bendrųjų sausgyslių prisitvirtinimo vieta prie kaulo yra viena iš dažniausių alkūnės srities skausmo priežasčių. Dalis raumenų per bendrąją sausgyslę tvirtinasi prie vidinio žastikaulio antkrumplio (lenkia alkūnę ir pirštus), kita dalis – prie šoninio žastikaulio antkrumplio (tiesia alkūnę ir pirštus). Priklausomai nuo nuolatinio pasikartojančio darbo atitinkamos sausgyslės yra varginamos, kyla skausmas, vėliau plyšinėja. Vidinės bendrosios sausgyslės skausmas dar vadinimas golfininko alkūne, o šoninės bendrosios sausgyslės – tenisininko alkūne. Ultragarsinis tyrimas gali parodyti sausgyslių degeneracinius pakitimus, plyšimus, paryškėjusią kraujotaką ir kalcinatus. Papildomai, alkūnės srityje galima nustatyti raumenų plyšimus, bursitus, įvertinti arba įtarti kaulų lūžimus.

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalome atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas.

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Dažnu atveju ultragarsu galima nustatyti ar paneigti diagnozę. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka arba esant sudėtingiems pažeidimams, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali švelniai spustelti skaudamą vietą.

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abi alkūnes, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Turite klausimų?

Norite tikslios diagnozės, todėl nusprendėte atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT)? Prieš tai pasitarkime, nes ultragarsas gali greičiau, pigiau, saugiau ir dažnai netgi tiksliau pateikti išvadas.