Paskelbta: 14 rugpjūčio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 14 vasario, 2021Skaitymo laikas - 2.9 min

Kodėl man paskyrė alkūnės ultragarsinį tyrimą?

Alkūnės srityje minkštųjų audinių sluoksnis (raumenys, sausgyslės, raiščiai, nervai, kraujagyslės ir kt.) yra plonas, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti alkūnės ultragarso metu?

Bendrųjų sausgyslių prisitvirtinimo vieta prie kaulo yra viena iš dažniausių alkūnės srities skausmo priežasčių. Dalis raumenų per bendrąją sausgyslę tvirtinasi prie vidinio žastikaulio antkrumplio (lenkia alkūnę ir pirštus), kita dalis – prie šoninio žastikaulio antkrumplio (tiesia alkūnę ir pirštus). Priklausomai nuo nuolatinio pasikartojančio darbo atitinkamos sausgyslės yra varginamos, kyla skausmas, vėliau plyšinėja. Vidinės bendrosios sausgyslės skausmas dar vadinimas golfininko alkūne, o šoninės bendrosios sausgyslės – tenisininko alkūne. Ultragarsinis tyrimas gali parodyti sausgyslių degeneracinius pakitimus, plyšimus, paryškėjusią kraujotaką ir kalcinatus. Papildomai, alkūnės srityje galima nustatyti raumenų plyšimus, bursitus, įvertinti arba įtarti kaulų lūžimus.

Alkūnės ultragarsinis tyrimas Elbow ultrasound
Alkūnės sąnarys Elbow joint
Dvigalvio žasto distalinė sausgyslė Distal biceps brachii tendon
Žastinis raumuo Brachial muscle
Bendroji lenkiamoji sausgyslė Common flexor tendon
Bendroji tiesiamoji sausgyslė Common extensor tendon
Trigalvio žasto sausgyslė Triceps brachii
Alkūnės bursa Olecranon bursa

Ar alkūnės ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalome atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas.

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Dažnu atveju ultragarsu galima nustatyti ar paneigti diagnozę. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka arba esant sudėtingiems pažeidimams, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).

Ar alkūnės ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ar alkūnės ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali švelniai spustelti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti alkūnės ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abi alkūnes, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.

Kiek laiko trunka alkūnės ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Ar reikės alkūnės ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po alkūnės ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.