Paskelbta: 27 sausio, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 30 rugpjūčio, 2021Skaitymo laikas - 2.2 min

Blauzdos srityje raumenys, sausgyslės ir nervai išsidėsto paviršiuje, todėl lengvai pasiekiami ultragarsinio tyrimo metu. Blauzdos ultragarsinis tyrimas (sonoskopija) yra viena iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, suteikiančių vertingos informacijos apie šios srities minkštųjų audinių patologinius pakitimus. 

Ką galima įvertinti blauzdos ultragarsinio tyrimo metu?

Šio tyrimo metu galima diagnozuoti blauzdos raumenų ir sausgyslių trauminius pakitimus – dalinius ar pilnus plyšimus, kraujavimą. Be to, gali būti nustatomi blauzdos kaulų ūminiai ir lėtiniai (stresiniai) lūžimai. Blauzdos užpakaliniame paviršiuje galima įvertinti Achilo sausgyslę, jos degeneracinius tendinozinius pakitimus, plyšimus, kalcinatus. Papildomai sonoskopija gali padėti įvertinti blauzdos poodžio audinių darinius, jų tankį, kraujotaką, prigimtį.

Ar blauzdos ultragarsinis tyrimas vienintelis atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalome atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Papildomų radiologinių tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ar kompiuterinę tomografiją (KT).  

Ar blauzdos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar blauzdos ultragarsinio tyrimo metu skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelėti skaudamą vietą. 

Kaip pasiruošti blauzdos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abi blauzdas, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka blauzdos ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės blauzdos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų. 

Ką reikia daryti po blauzdos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.