Paskelbta: 16 rugpjūčio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 30 rugpjūčio, 2021Skaitymo laikas - 2.2 min

Čiurnos srities ultragarsinis tyrimas yra skirtas įvertinti čiurnos sąnarius, aplinkinius raiščius, sausgysles ir raumenis. Šios srities audiniai praktiškai visi išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti čiurnos ultragarsinio tyrimo metu?

Patyrusiose rankose čiurnos srities ultragarsinis tyrimas nenusileidžia magnetinio rezonanso tomografijai (MRT). Sonoskopijos metu galima įvertinti sausgyslių ir raiščių degeneracinius tendinozinius pakitimus, plyšimus, kraujotaką, padidėjusį skystį sąnariuose, kaulų stresinius lūžimus ir t.t. Esant ūmiai traumai visada pravartu atlikti ultragarsinį tyrimą, nes galima nustatyti smulkius lūžimus ties raiščių prisitvirtinimu, kurie kartais nesimato įprastinio rentgeno tyrimo metu.

Ar čiurnos ultragarsinis tyrimas vienintelis atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą rekomenduojama atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ar kompiuterinę tomografiją (KT). 

Ar čiurnos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar čiurnos ultragarsinio tyrimo metu skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, tyrėjas gali pakreipti čiurną į vieną ar kitą pusę ir sukelti diskomfortą. 

Kaip pasiruošti čiurnos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abi čiurnas, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka čiurnos ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės čiurnos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų. 

Ką reikia daryti po čiurnos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.