Paskelbta: 10 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 21 sausio, 2021Skaitymo laikas - 2.4 min

Kodėl man paskyrė galvos ultragarsinį tyrimą?

Suaugusiam žmogui galvos echoskopija dažniausiai atliekama užsičiuopus paviršinį darinį. Dėl ultragarso bangas stabdančio kaulinio sluoksnio galvos viduje esančių struktūrų vertinimas yra apsunkintas, todėl smegenys rutiniškai nėra vertinamos.

Naudojant specifinius ultragarso daviklius galima matuoti galvos smegenų kraujotaką (žr. Transkranijinė doplerografija).

Kadangi naujagimių ir kūdikių kaukolės kaulai dar nėra pilnai suaugę, per tarpus galima matyti didžiąją dalį galvos smegenų (žr. Neurosonografija).

Ką galima įvertinti galvos ultragarsinio tyrimo metu?

Ultragarsu galima įvertinti darinius paviršiniuose galvos minkštuosiuose audiniuose ir nustatyti jų prigimtį  pvz., ribota skysčio sankaupa (cista), kraujosrūva, riebalinio tankio pakitimai (lipomos) ar kitos kilmės dariniai.  Jeigu echoskopijos  tyrimas nepakankamas, gali būti atliekama darinio biopsija ar operacinis šalinimas. Kadangi galvos kauliniai paviršiai aiškiai matomi, ultragarsu taip pat galima nustatyti potrauminius pakitimus – hematomą ir/ar kaukolės lūžimą. Nustačius kaulo pažeidimą visada turėtų būti atliekamas papildomas radiologinis tyrimas – kompiuterinė tomografija (KT).

Galvos ultragarsas Cranial or Head ultrasound
Kaukolė Skull
Galvos minkštieji audiniai Head soft tissues
Paviršinis darinys Superficial mass
Kaukolės siūlių suaugimas Craniosynostosis
Dermoidinė ar epidermoidinė cista Dermoid and epidermoid cysts
Limfmazgis Lymph node
Kraujosrūva Hematoma (cephalohematoma, caput succedaneum, subgaleal hematoma)
Lūžimas Fracture

Ar galvos ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Echoskopija gali padėti įvertinti tik galvos paviršinių audinių pakitimus, o su specialiomis ultragarsinėmis technologijomis – galvos smegenų kraujotaką. Vis dėlto, patikimiausi ir išsamiausi galvos smegenų pažeidimus parodantys radiologiniai metodai yra kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).

Ar galvos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ar galvos ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas davikliu gali švelniai paspausti skaudamą vietą.

Kaip man pasiruošti galvos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia.

Kiek laiko trunka galvos ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Ar reikės galvos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei ultragarsu nustatomi gerybiniai pakitimai dažniausiai rekomenduojama sekti sonoskopijos kontrolėje kas 6-12 mėn. Galvos smegenų kraujotakos vertinimas rekomenduojamas ne dažniau nei kas 2 metus.

Ką reikia daryti po galvos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.