Paskelbta: 10 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 21 sausio, 2021Skaitymo laikas - 2.2 min

Kodėl man paskyrė kaklo ultragarsinį tyrimą?

Kaklo srities minkštieji audiniai echoskopijos metu gali būti aiškiai matomi net iki 5-7 cm gylio, todėl sonoskopija yra viena iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, suteikiančių vertingos informacijos.

Ką galima įvertinti kaklo ultragarsinio tyrimo metu?

Kaklo srityje pacientai dažniausiai skundžiasi čiuopiamu guzu ar dariniu, kurį ultragarsu galima įvertinti ir nustatyti jo kilmę. Dažniausiai tai gali būti padidėję kaklo srities limfmazgiai, pakitusi skydliaukė dėl masyvių mazgų, seilių liaukų uždegimai, rečiau įgimtos kaklo cistos (angl. branchial cleft cyst), riebalinio tankio dariniai (lipomos), pūliniai (abscesai) ar onkologiniai pakitimai. Ultragarsinio tyrimo metu naujagimiams taip pat galima vertinti galvos sukamuosius raumenis, kurie gali būti kreivakaklystės (tortikolio) priežastimi.
Nors sonoskopijos metu paviršiniai stuburo kaklinės dalies degeneraciniai pakitimai yra matomi, tačiau įvertinti nugaros smegenis ar tarpslankstelines išvaržas  neįmanoma dėl kaulinio audinio nepralaidumo ultragarsinėmis bangoms.

Kaklo ultragarsas Neck ultrasound
Sukamasis galvos raumuo Sternocleidomastoid muscle
Kreivakaklystė Torticollis
Seilių liaukos Salivary glands
Skydliaukė Thyroid
Kaklo limfmazgiai Neck lymph nodes

Ar kaklo sonoskopija vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Papildomi tyrimai priklauso nuo randamų echoskopinių pakitimų. Dažnu atveju ultragarsu galima nustatyti ar paneigti įtariamą diagnozę. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka arba esant netipiniams pakitimams, rekomenduojama sudėtingesnius diagnostinius tyrimo metodus, pvz., kompiuterinę tomografiją (KT) ir/ar magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). 

Ar kaklo ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.  

Ar kaklo ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. 

Kaip man pasiruošti kaklo ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikės apnuoginti kaklo sritį. 

Kiek laiko trunka kaklo ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės kaklo ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Kai kuriais atvejais echoskopiją gali reikėti kartoti, pvz., stebint skydliaukės mazgų būklę. 

Ką reikia daryti po kaklo ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.