Paskelbta: 16 rugpjūčio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 23 vasario, 2021Skaitymo laikas - 2.9 min

Kodėl man paskyrė kelio ultragarsinį tyrimą? 

Kelio srityje minkštųjų audinių sluoksnis (sausgyslės, raumenys, raiščiai, sąnario kremzlinė dalis, kapsulė, nervai, kraujagyslės ir kt.) yra plonas, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti kelio ultragarsinio tyrimo metu?

Kelio sonoskopijos metu galima įvertinti praktiškai visas paviršines struktūras – keturgalvio šlaunies  raumens sausgyslę, girnelę, girnelės sausgyslę, šoninius raiščius, pakinklio srities struktūras. Net ir nežymus skysčio kiekis yra matomas. Nors meniskus geriausiai įvertina MRT, vis dėlto echoskopijos metu gali būti identifikuojami degeneraciniai pakitimai – menisko nestabilumas, kontūro netolygumai, periferiniai plyšimai ir parameniskinės cistos, kurios atsiranda tik visiško menisko plyšimo atvejais. Pakinklyje  sonoskopijos metu galima surasti blauzdos dvilypio ir pusplėvinio raumenų bursą (gastrocnemius-semimembranosus) arba dar kitaip – Beikerio cistą.

Kelio ultragarsas Knee ultrasound
Keturgalvio šlaunies sausgyslė Quadriceps femoris tendon
Girnelė Patella
Girnelės sausgyslė Patellar tendon
Vidinis ir išorinis meniskas Medial and lateral meniscus
Vidinis ir išorinis šalutinis  raištis Medial and lateral collateral ligament
Klubinė blauzdos juosta Iliotibial band
Pusplėvinė sausgyslė Semimembranosus tendon
Blauzdos dvilypio ir pusplėvinio raumenų tepalinis maišelis (bursa) Gastrocnemius-semimembranosus bursa

Ar kelio ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą rekomenduojama atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Pastarasis tyrimas suteikia išsamesnės ir tikslesnės informacijos apie giliau išsidėsčiusias struktūras, tokias kaip meniskus, kryžminius raiščius ir kremzlinį audinį.

Ar kelio ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar kelio ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelėti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti kelio ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abu kelius, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka kelio ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės kelio ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po kelio ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.