Paskelbta: 27 sausio, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 27 sausio, 2021Skaitymo laikas - 2.8 min

Kodėl man paskyrė klubo ultragarsinį tyrimą?

Klubo srities ultragarsinis tyrimas yra skirtas įvertinti klubo sąnarį, aplinkinius raiščius, sausgysles ir raumenis. Palyginus su kitais sąnariais echoskopinis tyrimas šioje srityje atliekamas bene rečiausiai dėl giliai išsidėsčiusių ir sunkiau matomų struktūrų. 

Ką galima įvertinti klubo ultragarsinio tyrimo metu?

Sonoskopijos metu galima įvertinti padidėjusį skysčio kiekį klubo sąnaryje, raiščių ir sausgyslių degeneracinius pakitimus, plyšimus. Naudojant papildomus nustatymus galima įvertinti tam tikrose vietose gūžduobės sąnarinę lūpą ir galimas paralabrines cistas. Klubo šoninės pusės skausmo dažniausia priežastis yra sėdimųjų sausgyslių degeneraciniai pakitimai – tendinozė. Šie pakitimai bei tarpsausgysliniai bursitai echoskopijos metu gali būti puikiai vertinami. Klubo srities užpakalinėje srityje galima pamatyti šlaunies užpakalinės grupės raumenis ir sausgyslės, kurios tvirtinasi prie sėdynkaulio ir yra bene dažniausiai pažeidžiamos sportinių trauminių metu.

Klubo ultragarsinis tyrimas Hip ultrasound
Klubo sąnarys Hip joint
Tiesusis šlaunies raumuo Rectus femoris muscle
Klubinis juosmens raumuo Iliopsoas muscle
Pritraukiamieji raumenys Adductor muscles
Plačiosios fascijos tempiamasis raumuo ir sausgyslė Tensor fascia latae muscle and tendon
Mažasis, didysis ir vidurinis sėdmens raumuo Gluteus minimus, maximus and medius muscle
Siuvėjo raumuo Sartorius muscle
Skiauterinis raumuo Pectineus muscle
Dvigalvis šlaunies raumuo Biceps femoris muscle

Ar klubo ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalu atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Tai yra svarbus tyrimas klubo kaulinių struktūrų  galimai patologijai įvertinti. Klubų rentgenologinio tyrimo metu gaunama jonizuojanti spinduliuotė, atitinkanti apie 90 dienų gamtinio fono spinduliuotės. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Tais atvejais, kai ultragarsas ir/ar rentgenograma nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ir/ar kompiuterinę tomografiją (KT). 

Ar klubo ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar klubo ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelėti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti klubo ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abu klubus, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka klubo ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės klubo ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po klubo ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.