Paskelbta: 27 sausio, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 17 vasario, 2021Skaitymo laikas - 2.6 min

Kodėl man paskyrė kojos piršto ultragarsinį tyrimą?

Piršto srityje minkštieji audiniai (sausgyslės, raiščiai, nervai ir kraujagyslės) bei kauliniai pirštakaulių kontūrai išsidėsto visiškai paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti kojos piršto ultragarso metu?

Piršto ultragarsinio metu galima įvertinti lenkiamųjų ir tiesiamųjų sausgyslių būklę, struktūrą, degeneracinius pakitimus, panirimus (subliuksacijas ar dislokacijos), plyšimus. Galima aiškiai įvertinti padidėjusi skysčio kiekį sausgyslės makštyje ar makšties sienelės uždegiminius pakitimus. Sonoskopijos metu matomi pirštų šoniniai raiščiai, kurie dažniausiai kenčia traumų metu. Traumų atvejais echoskopija gelbsti nustatant smulkius kaulų lūžius, kurie gali būti nematomi įprastinio rentgeno tyrimo metu. Ultragarsas taip pat visada rekomenduojamas įtariant piršto svetimkūnį.

Kojos pirštų ultragarsas Toes ultrasound
Pirštakaulis Phalanges
Artimasis ir tolimasis tarppirštakaulinis sąnarys Proximal and distal interphalangeal joint
Nykščio ilgoji tiesiamoji sausgyslė Extensor hallucis longus tendon
 Pirštų ilgoji tiesiamoji sausgyslė Extensor digitorum longus tendon
Pirštų ilgojo lenkiamojo raumens sausgyslė Flexor digitorum longus tendon

Ar kojos piršto ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalome atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Įprastai rentgenologinio ir ultragarsinio tyrimo pakanka nustatyti diagnozei. Retais atvejais rekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT).  

Ar kojos piršto ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar kojos piršto ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, tyrėjas davikliu gali spustelėti skaudamą vietą ar pajudinti pirštą. 

Kaip man pasiruošti kojos piršto ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikės apnuoginti abiejų kojų pirštus, nes kartais reikalinga palyginti pakitimus su sveikąja puse. 

Kiek laiko trunka kojos piršto ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės kojos piršto ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po kojos piršto ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.