Paskelbta: 24 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 1 vasario, 2021Skaitymo laikas - 2.9 min

Kodėl man paskyrė krūtinės sienos ultragarsinį tyrimą?

Krūtinės sienos minkštieji audiniai (poodinis audinys, raumenys ir pleura) bei šonkaulių kaulinės ir kremzlinės dalys išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pakitimus.

Ką galima įvertinti krūtinės sienos ultragarsinio tyrimo metu?

Ultragarsinio tyrimo metu krūtinės sienos srityje galima įvertinti poodinius darinius ir nustatyti jų prigimtį. Bene dažniausiai kreipimosi priežastis yra riebalinio audinio darinys – lipoma, kuris gali būti įvairaus dydžio, tankio, be kraujotakos ir pasireikšti vienoje ar keliose vietose. Kartais jauni pacientai gali kreiptis dėl po truputį “augančių” sukietėjimų priekinėje krūtinės ląstos srityje. Sonoskopijos metu tokiais atvejais stebimos deformuotos šonkaulių kremzlinės dalys, kurių priežastys dažniausiai yra įgimtos. Galiausiai ultragarsinio tyrimo metu galima nustatyti trauminius krūtinės sienos pakitimus, pvz., mentės, krūtinkaulio ir šonkaulių lūžimus (Žr. Šonkaulių ultragarsinis tyrimas).

Krūtinės sienos ultragarsas Chest wall ultrasound
Šonkaulis Rib
Šonkaulio osteochondrozinė jungtis Rib osteochondral junction
Krūtinkaulis Sternum
Raktikaulis Clavicle
Krūtinės sienos raumenys Chest wall muscles
Pleura Pleura

Ar krūtinės sienos sonoskopija vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Be ultragarsinio tyrimo visada rekomenduojama atlikti ir rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų ar plaučių pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra  apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 3 dienas. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Jeigu pakitimai lokalizuojasi paviršiuje, ultragarsinio tyrimo gali pakakti nustatant simptomų priežastį. Tais atvejais, kai sonoskopinis vaizdas atrodo netipinis ar pakitimai paliečia ir giliau esančius organus, būtina atlikti sudėtingesnius radiologinius tyrimus, pvz., krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tomografiją. Dėl pastarųjų skyrimo sprendžia siunčiantis gydytojas.

Ar krūtinės sienos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar krūtinės sienos ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.

Kaip man pasiruošti krūtinės sienos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti krūtinės ląstą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka krūtinės sienos  ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės krūtinės sienos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Seni pakitimai, pvz.,  lūžiai, ultragarsu bus matomi ilgą laiką. Ultragarsą kartoti verta, jei skausmas nepraeina ilgiau nei 3-6 mėnesius, jis suintensyvėja, pasikeičia jo pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda kitų simptomų. 

Ką reikia daryti po krūtinės sienos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.