Kodėl man paskyrė nugaros ultragarsinį tyrimą?
Nugaros minkštieji audiniai (poodinis audinys ir raumenys), šonkaulių kaulinės dalys išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pakitimus. Stuburo slanksteliai ir juos supantis raumeninis audinys išsidėsto giliai, todėl sonoskopijos metu sunkiai pasiekiami.
Ką galima įvertinti nugaros ultragarsinio tyrimo metu?
Ultragarsinio tyrimo metu nugaros srityje galima įvertinti poodinius darinius ir nustatyti jų prigimtį. Bene dažniausiai kreipimosi priežastis yra riebalinio audinio darinys – lipoma, kuris gali būti įvairaus dydžio, tankio, be kraujotakos ir pasireikšti vienoje ar keliose vietose. Daug rečiau nugarinėje srityje tarp šonkaulių ir mentės pasitaiko riebalinio ir jungiamojo audinio darinys – elastofibroma, kuris trukdo mentės judesius. Esant traumai ultragarsu galima nustatyti mentės (Žr. Krūtinės sienos ultragarsinis tyrimas) arba šonkaulių lūžimus (Žr. Šonkaulių ultragarsinis tyrimas).
Verta pažymėti, kad dėl blogo ultragarsinių bangų skvarbumo, giliai išsidėsčiusių struktūrų ir slankstelių kaulinio audinio, kuris yra nepralaidus bangoms stuburo rutininis ultragarsinis tyrimas yra neatliekamas.
Nugaros ultragarsas | Back ultrasound |
---|---|
Nugaros raumenys | Back muscles |
Mentė | Scapula |
Šonkaulis | Rib |
Slankstelis | Vertebra |
Ar nugaros ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?
Nugaros srities ultragarsinis tyrimas rekomenduojamas tais atvejais kai yra čiuopiami paviršiniai dariniai, (ne)paslankūs “guzai”, sutrikę mentės judesiai su papildomo darinio pojūčiais (pvz., elastofibromos atveju). Visais kitais atvejais, jeigu yra tik nugaros skausmai su plitimo į apatines galūnes ar šonus požymiais, ultragarsinis tyrimas yra neindikuotinas, nes tai dažniausiai yra neurologinės priežastys dėl stuburo slankstelių degeneracinių pakitimų. Su pastaraisiais nusiskundimais pacientas turi kreiptis pas šeimos gydytoją ir neurologą, kur pirmiausia bus atliekamas stuburo rentgeno tyrimas, o jeigu diagnozė neaiški – stuburo kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tomografija.
Ar nugaros ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?
Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.
Ar nugaros ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?
Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.
Kaip man pasiruošti nugaros ultragarsiniam tyrimui?
Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti nugarą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.
Kiek laiko trunka nugaros ultragarsinis tyrimas?
Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.
Ar reikės nugaros ultragarsinį tyrimą pakartoti?
Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Ultragarsą kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda kitų simptomų.
Ką reikia daryti po nugaros ultragarsinio tyrimo?
Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.