Paskelbta: 27 sausio, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 27 sausio, 2021Skaitymo laikas - 2.6 min

Kodėl man paskyrė pado ultragarsinį tyrimą?

Pado srityje minkštųjų audinių sluoksnis (raumenys, sausgyslės, raiščiai, nervai, kraujagyslės ir kt.) yra plonas, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti pado ultragarsinio tyrimo metu?

Sonoskopijos metu pade galima įvertinti padinę sausplėvę arba plantarinę fasciją, kurios degeneraciniai pakitimai yra viena dažniausių kulno srities skausmų. Kulnakaulio srityje esančios kaulinės išaugos (entezofitai arba “pentinai”) atsiranda tik kaip antrinė reakcija į fascijos degeneracinius pakitimus, todėl yra nei jautrus nei specifinis požymis. Visais kulno skausmo atvejais rekomenduotina atlikti ultragarsinį tyrimą dėl plantarinės fascijos įvertinimo.

Ties padikauliais pacientai gali čiuoptis guzelius, kurie yra lokalūs plantarinės fascijos sustorėjimai, Šie pakitimai yra vadinami fibromatoze arba Ledderhose liga. Echoskopijos metu taip pat galima įvertinti pado srities ribotas poodines skysčio sankaupas – bursitus.

Pado ultragarsas Sole of the foot ultrasound
Padinė fascija Plantar fascia
Pirštų lenkiamasis raumuo ir sausgyslė Flexor digitorum muscle and tendon
Nykščio ilgoji lenkiamoji sausgyslė Flexor hallucis longus tendon
Padikaulis Metatarsal bone
Padikaulinis pirštų sąnarys Metatarsophalangeal joint

Ar pado ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Prieš ultragarsą gali būti atliekamas rentgeno tyrimas, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Dažniausiai ultragarsinio tyrimo pakanka nustatyti diagnozei. Tais atvejais, kai sonoskopija nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka, rekomenduotina atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). 

Ar pado ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar pado ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, tyrėjas davikliu gali spustelėti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti pado ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abi pėdas, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka pado ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės pado ultragarsinį tyrimą kartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų. 

Ką reikia daryti po pado ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.