Paskelbta: 24 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 2 rugpjūčio, 2023Skaitymo laikas - 3.4 min

Pilvo sienos echoskopija arba ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis ir saugus būdas įvertinti pilvo raumenis, poodį ir kitas svarbias struktūras. Svarbu paminėti, kad pilvo sienos ultragarsinis tyrimas gali skirtis priklausomai nuo paciento individualios būklės ir simptomų. Tik patyręs ultragarso specialistas gali tinkamai įvertinti tyrimo rezultatus ir pateikti tikslias išvadas.

Pilvo sienos ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis ir saugus diagnostikos metodas, kuris gali būti naudojamas įvairiems pilvo sienos sutrikimams ir būklėms nustatyti. Štai kada gali būti rekomenduojamas pilvo sienos ultragarsas:

  • Lipomos. Ultragarsas gali būti naudojamas lipomų ar kitų gerosios kilmės auglių diagnozavimui.
  • Traumos vertinimas. Po traumos, ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti pilvo sienos pažeidimus, tokie kaip raumenų plyšimas ar hematomos.
  • Minkštųjų audinių masės ar navikai. Jei pilvo sienoje yra nenormalus mazgelis ar audinys, ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti jo dydį, struktūrą ir vietą.
  • Išvaržos diagnozavimas. Pilvo sienos išvarža gali sukelti nenormalų išsipūtimą ar paslankų „darinį” pilvo sienoje. Ultragarsas gali padėti nustatyti išvaržos buvimą ir jos pobūdį.
  • Infekcijos ar abscesai. Ultragarsas gali būti naudojamas diagnozuoti pilvo sienos infekcijas ar abscesus, taip pat stebėti jų gydymą.
  • Skausmo šaltinio nustatymas. Neaiškios kilmės pilvo sienos skausmo atveju ultragarsas gali padėti nustatyti jo šaltinį, pvz., uždegimą ar nervų pažeidimus.
  • Biopsija ultragarso kontrolėje. Jei reikia atlikti pilvo sienos biopsiją ar kitą procedūrą, ultragarsas gali būti naudojamas vadovauti ir užtikrinti tikslią adatos ar kitos įrangos padėtį.
  • Pooperacinis stebėjimas. Kai kuriais atvejais, po pilvo operacijos, gali būti atliekamas ultragarsas, kad būtų įvertinti pooperaciniai pakitimai ir galimos komplikacijos.

Pilvo sienos ultragarsas yra lankstus ir efektyvus būdas daugelio pilvo sienos problemų diagnozavimui ir vertinimui. Tai padeda greitai ir tiksliai nustatyti diagnozę ir pereiti prie tinkamo gydymo. Kaip visada, diagnozavimo ir gydymo klausimais turėtų būti konsultuojamasi su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu.

Ultragarsinio tyrimo metu pilvo sienos srityje galima įvertinti poodinius darinius ir nustatyti jų prigimtį. Bene dažniausiai kreipimosi priežastis yra riebalinio audinio darinys – lipoma, kuris gali būti įvairaus dydžio, tankio, be kraujotakos ir pasireikšti vienoje ar keliose vietose.

Kita priežastis gali būti pilvo raumenų plyšimai po traumos ar aktyvaus sportavimo metu. Ultragarsinio tyrimo metu tada aiškiai matosi raumenų skaidulų vientisumo pažeidimas, lokalus pakraujavimas, uždegiminiai/edeminiai aplinkiniai audiniai.

Užsičiuopus darinį pilvo sienos srityje ultragarsinis tyrimas yra vienas pirmųjų radiologinių tyrimo metodų, kuris gali padėti išdiferencijuoti pakitimų prigimtį ir santykį su aplinkiniais audiniais. Rentgeno tyrimas tokiais atvejais mažai vertingas, nes jis negali atskirti minkštųjų audinių.

Tais atvejais, kai ultragarsinis vaizdas atrodo netipinis ar pakitimai paliečia ir giliau esančius organus, būtina atlikti sudėtingesnius radiologinius tyrimus, pvz., pilvo kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tomografiją. Dėl pastarųjų skyrimo sprendžia siunčiantis gydytojas.

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti pilvą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Ultragarsą kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Turite klausimų?

Norite tikslios diagnozės, todėl nusprendėte atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT)? Prieš tai pasitarkime, nes ultragarsas gali greičiau, pigiau, saugiau ir dažnai netgi tiksliau pateikti išvadas.