Paskelbta: 24 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 25 lapkričio, 2020Skaitymo laikas - 2.4 min

Kodėl man paskyrė pilvo sienos ultragarsinį tyrimą?

Pilvo sienos minkštieji audiniai (poodinis audinys, raumenys) išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pakitimus.

Ką galima įvertinti pilvo sienos ultragarsinio tyrimo metu?

Ultragarsinio tyrimo metu pilvo sienos srityje galima įvertinti poodinius darinius ir nustatyti jų prigimtį. Bene dažniausiai kreipimosi priežastis yra riebalinio audinio darinys – lipoma, kuris gali būti įvairaus dydžio, tankio, be kraujotakos ir pasireikšti vienoje ar keliose vietose. Kita priežastis gali būti pilvo raumenų plyšimai po traumos ar aktyvaus sportavimo metu. Ultragarsinio tyrimo metu tada aiškiai matosi raumenų skaidulų vientisumo pažeidimas, lokalus pakraujavimas, uždegiminiai/edeminiai aplinkiniai audiniai.

Pilvo sienos ultragarsas Abdominal wall ultrasound
Baltoji linija Linea alba
Tiesusis pilvo raumuo Rectus abdominis muscle
Skersinis pilvo raumuo Transversus abdominis muscle
Vidinis/išorinis įstrižinis pilvo raumuo Internal/external oblique muscle
Šonkaulis Rib
Slankstelis Vertebra

Ar pilvo sienos ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Užsičiuopus darinį pilvo sienos srityje ultragarsinis tyrimas yra vienas pirmųjų radiologinių tyrimo metodų, kuris gali padėti išdiferencijuoti pakitimų prigimtį ir santykį su aplinkiniais audiniais. Rentgeno tyrimas tokiais atvejais mažai vertingas, nes jis negali atskirti minkštųjų audinių. Tais atvejais, kai sonoskopinis vaizdas atrodo netipinis ar pakitimai paliečia ir giliau esančius organus, būtina atlikti sudėtingesnius radiologinius tyrimus, pvz., pilvo kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tomografiją. Dėl pastarųjų skyrimo sprendžia siunčiantis gydytojas.

Ar pilvo sienos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar pilvo sienos ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.

Kaip man pasiruošti pilvo sienos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti pilvą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka pilvo sienos ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės pilvo sienos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Ultragarsą kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų. 

Ką reikia daryti po pilvo sienos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.