Paskelbta: 23 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 28 sausio, 2021Skaitymo laikas - 3.3 min

Kodėl man paskyrė rankos piršto ultragarsinį tyrimą?

Piršto srityje minkštieji audiniai (sausgyslės, raiščiai, nervai ir kraujagyslės) bei kauliniai pirštakaulių kontūrai išsidėsto visiškai paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti rankos piršto ultragarso metu?

Piršto ultragarsinio metu galima įvertinti lenkiamųjų ir tiesiamųjų sausgyslių būklę, struktūrą, degeneracinius pakitimus, panirimus (subliuksacijas ar dislokacijos), plyšimus bei strigimo priežastis. Galima aiškiai įvertinti padidėjusi skysčio kiekį sausgyslės makštyje ar makšties sienelės uždegiminius pakitimus. Sonoskopijos metu matomi pirštų šoniniai raiščiai, kurie dažniausiai kenčia traumų metu. Traumų atvejais echoskopija gelbsti nustatant smulkius kaulų lūžius, kurie gali būti nematomi įprastinio rentgeno tyrimo metu. Ultragarsas taip pat visada rekomenduojamas įtariant piršto svetimkūnį.

Rankos piršto ultragarsas Finger ultrasound
Pirštakaulis Finger bone
Artimasis/tolimasis tarppirštakaulinis sąnarys Proximal/distal interphalangeal joint
Pirštų paviršinė/gilioji lenkiamoji sausgyslė Flexor digitorum superficialis/profundus tendon
Nykščio ilgoji lenkiamoji sausgyslė Flexor pollicis longus tendon
Lenkiamųjų pirštų sausgyslių laikikliai (A1-A2-A3-A4-A5) Annular ligaments of fingers (A1-A2-A3-A4-A5)
Pirštų tiesiamoji sausgyslė Extensor digitorum tendon

Ar rankos piršto ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastai turint plaštakos srities nusiskundimų yra atliekamas rentgeno tyrimas, kurio metu vertinami kaulų pakitimai. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1,5 dienos. 

Dažniausiai ultragarsinio tyrimo pakanka nustatyti diagnozę ir spręsti dėl tolimesnio gydymo. Retais atvejais gali būti atliekami brangesni radiologiniai tyrimai, pvz., kompiuterinė tomografija, kurios metu vertinamos kaulinės struktūros, ar magnetinio rezonanso tomografija, skirta minkštųjų audinių diagnostikai. Pastarojo tyrimo metu reikia naudoti specialias, tik smulkiems sąnariams skirtas, magnetines rites.  

Ar rankos piršto ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar rankos piršto ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Nežymų diskomfortą gali sukelti tam tikros galūnės padėtys tyrimo metu, kai specialistui reikia geriau įvertinti anatomines struktūras. Judesiai atliekami tik tiek, kiek jūs pajėgiate, nenaudojant jėgos. Taip pat, kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali nestipriai spustelti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti rankos piršto ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Derėtų nusiimti žiedus. 

Kiek laiko trunka rankos piršto ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės rankos piršto ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei simptomai mažėja, ultragarsinio tyrimo kartoti nerekomenduojama. Seni pakitimai, pvz., plyšimai, degeneraciniai pokyčiai ar pooperaciniai randai, ultragarsu bus matomi ilgą laiką ir praktiškai niekada nebus kaip norma. Net ir praėjus kuriam laikui buvusio pažeistos vietos profilaktiškai tirtis nėra prasmės, jeigu nėra nusiskundimų. 

Sonoskopiją kartoti verta, jei skausmas nepraeina ilgiau nei 3-6 mėnesius, jis intensyvėja, pasikeičia skausmo pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda naujų simptomų, tokių kaip pvz., tinimas ar tirpimas.

Ką reikia daryti po rankos piršto ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.