Paskelbta: 10 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 21 sausio, 2021Skaitymo laikas - 3.4 min

Kodėl man paskyrė riešo ultragarsinį tyrimą?

Riešo srityje minkštieji audiniai (raumenys, sausgyslės, raiščiai, nervai ir kraujagyslė) išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti riešo ultragarso metu?

Dėl gero prieinamumo riešo srityje galima aiškiai įvertinti riešo ir pirštų lenkiamąsias bei tiesiamąsias sausgysles, raiščius, kaulines ir nervines struktūras. Sonoskopijos metu galima aiškiai pamatyti uždegiminius sausgyslės makšties pakitimus, padidėjusį skysčio kiekį, sausgyslės degeneraciją, dalinius ir visiškus plyšimus. Paviršiniai kauliniai kontūrai suteikia informacijos apie galimus lūžimus ar erozinius pakitimus esant reumatoidiniam procesui. Ultragarsinis tyrimas suteikia daug informacijos diferencijuojant riešo srities darinius “guzus”. Rekomenduotina prieš bet kokią chirurginę intervenciją atlikti darinio echoskopiją, įsitikinant ar tai cista (ganglionas), ar solidinis darinys (minkštųjų audinių sankaupa), kadangi nuo to gali priklausyti gydymo taktika. Ne visi raiščiai yra gerai matomi su ultragarsu, nes užstoja kaulinis paviršius, todėl įtarus jų pažeidimą dažnai rekomenduojamas magnetinio rezonanso tyrimas (MRT). Ir galiausiai, riešo srities nervų sonoskopija yra nepamainoma diagnostinė priemonė įtariant užspaudimo sindromus riešo are Gujono (Guyon) kanale.

Riešo ultragarsas Wrist ultrasound
Laivelis Scaphoid
Mėnulis Lunate
Stipinkaulinis riešo sąnarys Radiocarpal joint
Laivelio mėnulio raištis Scapholunate ligament
Riešo alkūninė lenkiamoji/tiesiamoji sausgyslė Flexor/extensor carpi ulnaris tendon
Riešo stipininė lenkiamoji sausgyslė Flexor carpi radialis tendon
Riešo ilgoji/trumpoji  stipininė tiesiamoji sausgyslė Extensor carpi radialis longus/brevis tendon
Pirštų paviršinė/gilioji lenkiamoji sausgyslė Flexor digitorum superficialis/profundus tendon
Nykščio ilgoji lenkiamoji sausgyslė Flexor pollicis longus tendon
Pirštų tiesiamoji sausgyslė Extensor digitorum tendon
Riešo kanalas Carpal tunnel
Gujono (alkūninis) kanalas Guyon’s (ulnar) canal
Vidurinis nervas Median nerve

Ar riešo ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsą privalome atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Dažnu atveju ultragarsu galima nustatyti ar paneigti diagnozę. Tais atvejais, kai ultragarsas nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka arba esant sudėtingiems pažeidimams, rekomenduotina atlikti MRT ar kompiuterinę tomografija (KT). 

Ar riešo ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.  

Ar riešo ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali švelniai spustelti skaudamą vietą.

Kaip man pasiruošti riešo ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą  reikia apnuoginti abu riešus ir nusiimti esančius papuošalus, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse. 

Kiek laiko trunka riešo ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės riešo ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po riešo ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.