Paskelbta: 24 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 2 rugpjūčio, 2023Skaitymo laikas - 3.7 min

Šonkaulių echoskopija

Šonkaulių echoskopija arba ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis ir saugus būdas įvertinti šonkaulių kaulų ir kremzlių būklę ir kitas svarbias struktūras. Svarbu paminėti, kad šonkaulių ultragarsinis tyrimas gali skirtis priklausomai nuo paciento individualios būklės ir simptomų. Tik patyręs ultragarso specialistas gali tinkamai įvertinti tyrimo rezultatus ir pateikti tikslias išvadas.

Šonkaulių ultragarsinis tyrimas yra neinvazinė diagnostikos procedūra, kuri naudojama vertinti šonkaulių būklę ir su jais susijusias problemas. Šonkaulių ultragarsinio tyrimo indikacijos gali apimti:

  • Trauma. Po krūtinės traumos ar sužeidimo, ultragarsas gali būti naudojamas šonkaulių lūžių ar kitų pažeidimų nustatymui.
  • Krūtinės sienos deformacija. Užčiuopus kietą, nepaslankų „darinį” krūtinės sienos ultragarsas gali nustatyti kaulinio ar kremzlinio audinio deformacijas.
  • Kostochondritas: Šonkaulių ultragarsas gali padėti šios būklės diagnozavime.
  • Infekcijos ar Uždegimas: Šonkaulių uždegimo (osteomielito) ar kitų infekcijos požymių atveju gali būti atliekamas ultragarsas.
  • Tumorai ar navikai. Šonkauliuose esančių navikų ar guzų atveju ultragarsas gali būti naudojamas jų dydžio, struktūros ir vietos nustatymui.
  • Biopsija ultragarso kontrolėje. Jei reikia atlikti šonkaulių biopsiją, ultragarsas gali būti naudojamas vadovauti procedūrai ir užtikrinti tikslią adatos padėtį.

Šonkaulių ultragarsinis tyrimas yra nebrangus, prieinamas ir saugus diagnostikos metodas, kuris gali būti atliekamas ambulatoriškai ar ligoninėje. Tai yra puiki priemonė vertinti šonkaulių pažeidimus ir ligas, ir ji padeda gydytojams pateikti tikslią diagnozę bei gydymo planą. Kaip visada, bet kokie klausimai ar nerimą keliantys simptomai turėtų būti aptarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu.

Ultragarsinio tyrimo  aiškiai vizualizuojasi šonkaulio kaulinė ir kremzlinė paviršinės dalys. Slenkant su ultragarsiniu davikliu normalaus šonkaulio paviršiumi matyti aiškus tolygus kontūras. Traumos atveju kontūras gali būti nutrūkęs, laiptuotas, ar kitaip deformuotas. Papildomai, greta lūžimo matyti pakraujavimo požymiai. Be abejo, ši vieta pacientui bus pati skausmingiausia. Jeigu po traumos praėjo daugiau nei 2 sav. sonoskopijos metu galima matyti besiformuojantį kaulinį rumbą.

Būna ir tokių atvejų, kai pacientas atsitiktinai kreipiasi užsičiuopęs kietą guzą ant šonkaulio. Echoskopijos metu neretai nustatomas senas sugijęs šonkaulio lūžimas, kurio pacientas net neprisimena.

Na ir galiausiai, ultragarsinio tyrimo metu galima įvertinti šonkaulių kremzlinių dalių trauminius pakitimus, kurių rentgeno tyrimo metu nematyti.

Jeigu krūtinės trauma ūmi ir pacientui sunku kvėpuoti, pradžioje būtina atlikti rentgeno tyrimą, kuris gali parodyti ne tik kaulų pažeidimas ir galimą laisvą orą pleuros ertmėje. Esant sunkiai traumai ar urgentinei būklei gali prireikti atlikti krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją, kuri vertina ne tik šonkaulių, bet ir kitų krūtinės ląstos kaulų bei vidaus organų būklę.

Tais atvejais kai pacientas niekur nesikreipė, po krūtinės sienos traumos praėjo daugiau nei 1 savaitė ir nėra kvėpavimo sutrikimų, ultragarsinio tyrimo gali visiškai pakakti nustatyti šonkaulio lūžimo diagnozę. Papildomai, sonoskopijos metu galima įvertinti net ir nedidelį skystį pleuros ertmėje.

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti krūtinės ląstą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius.

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Jei simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Seni pakitimai, pvz.,  lūžiai, ultragarsu bus matomi ilgą laiką. Ultragarsą kartoti verta, jei skausmas nepraeina ilgiau nei 3-6 mėnesius,  jis suintensyvėja, pasikeičia jo pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda kitų simptomų.

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Turite klausimų?

Norite tikslios diagnozės, todėl nusprendėte atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT)? Prieš tai pasitarkime, nes ultragarsas gali greičiau, pigiau, saugiau ir dažnai netgi tiksliau pateikti išvadas.