Paskelbta: 24 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 12 rugpjūčio, 2021Skaitymo laikas - 2.8 min

Kodėl man paskyrė šonkaulių ultragarsinį tyrimą?

Dažniausia šonkaulių ultragarsinio tyrimo priežastis yra krūtinės sienos trauma ir nepraeinantis skausmas. 

Ką galima įvertinti šonkaulių ultragarsinio tyrimo metu?

Ultragarsinio tyrimo  aiškiai vizualizuojasi šonkaulio kaulinė ir kremzlinė paviršinės dalys. Slenkant su ultragarsiniu davikliu normalaus šonkaulio paviršiumi matyti aiškus tolygus kontūras. Traumos atveju kontūras gali būti nutrūkęs, laiptuotas, ar kitaip deformuotas. Papildomai, greta lūžimo matyti pakraujavimo požymiai. Be abejo, ši vieta pacientui bus pati skausmingiausia. Jeigu po traumos praėjo daugiau nei 2 sav. sonoskopijos metu galima matyti besiformuojantį kaulinį rumbą. Būna ir tokių atvejų, kai pacientas atsitiktinai kreipiasi užsičiuopęs kietą guzą ant šonkaulio. Echoskopijos metu neretai nustatomas senas sugijęs šonkaulio lūžimas, kurio pacientas net neprisimena. Na ir galiausiai, ultragarsinio tyrimo metu galima įvertinti šonkaulių kremzlinių dalių trauminius pakitimus, kurių rentgeno tyrimo metu nematyti.

Šonkaulių ultragarsas Rib ultrasound
Šonkaulis Rib
Šonkaulio osteochondrozinė jungtis Rib osteochondral junction
Šonkaulio kremzlės lūžimas Costal cartilage fracture
Tarpšonkauliniai raumenys Intercostal muscles
Pleura Pleura
Plautis Lung

Ar šonkaulių ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Jeigu krūtinės trauma ūmi ir pacientui sunku kvėpuoti, pradžioje būtina atlikti rentgeno tyrimą, kuris gali parodyti ne tik kaulų pažeidimas ir galimą laisvą orą pleuros ertmėje. Esant sunkiai traumai ar urgentinei būklei gali prireikti atlikti krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją, kuri vertina ne tik šonkaulių, bet ir kitų krūtinės ląstos kaulų bei vidaus organų būklę. Tais atvejais kai pacientas niekur nesikreipė, po krūtinės sienos traumos praėjo daugiau nei 1 savaitė ir nėra kvėpavimo sutrikimų, ultragarsinio tyrimo gali visiškai pakakti nustatyti šonkaulio lūžimo diagnozę. Papildomai, sonoskopijos metu galima įvertinti net ir nedidelį skystį pleuros ertmėje.

Ar šonkaulių ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar šonkaulių ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarsinis tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą ir sukelti diskomfortą.

Kaip man pasiruošti šonkaulių ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia apnuoginti krūtinės ląstą. Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nusirengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka šonkaulių ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės šonkaulių ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Seni pakitimai, pvz.,  lūžiai, ultragarsu bus matomi ilgą laiką. Ultragarsą kartoti verta, jei skausmas nepraeina ilgiau nei 3-6 mėnesius,  jis suintensyvėja, pasikeičia jo pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po šonkaulių ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.