Paskelbta: 17 vasario, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 30 rugpjūčio, 2021Skaitymo laikas - 2.6 min

Vidurinio nervo ultragarsinis tyrimas (sonoskopija) yra vienas iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, kuris gali aiškiai vizualizuoti nervą su aplinkinėmis struktūromis bei nustatyti nervo patologinius pakitimus.

Ką galima įvertinti vidurinio nervo ultragarsinio tyrimo metu?

Rankos vidurinio nervo echoskopijos metu galima įvertinti visą nervo eigą nuo pažasties ir pirštų galiukų. Tyrimo metu vertinamas bendras nervo storis, tankis, atskirų pluoštelių išvaizda. Stebint nervo išsidėstymą tam tikrose vietose yra papildomai nustatomas nervo stabilumas, polinkis iššokti iš natūralių kaulinių ar raumeninių kanalų, aplinkinių audinių spaudimo požymiai, kurie gali sukelti atitinkamų sričių tirpinimą, skausmą ir deginimą, pvz. riešo kanalo arba tunelinis sindromas. Didelis dėmesys kreipiamas į nervo struktūrą dėl galimų kompresinių sustorėjimų, neuropatinių ar navikinių pakitimų. Traumų atvejais galima matyti dalinai arba visiškai pažeistą nervą su sustorėjusiais galais – neuromomis.

Vidurinio nervo ultragarsas Ultrasound of the median nerve
Vidurinis nervas Median nerve
Apvaliojo nugręžiamojo raumens sindromas Pronator teres syndrome
Priekinio tarpkaulinio nervo sindromas (Kiloh-Nevin sindromas) Anterior interosseous nerve syndrome (Kiloh-Nevin syndrome)
Dvigalvio žasto distalinės sausgyslės aponeurozė Lacertus fibrosus
Struterio raištis Struthers ligament
Gancerio raumuo Gantzer muscle
Riešo kanalo sindromas Carpal tunnel syndrome

Ar vidurinio nervo ultragarsinis tyrimas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įtarus vidurinio nervo patologiją ultragarsinis tyrimas yra pirmo pasirinkimo ir bene vienintelis radiologinis tyrimo metodas. Magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) metu taip pat galima vertinti nervą, tačiau dėl prastos rezoliucijos, mažo specifiškumo ir tikslumo šis tyrimas rutiniškai neatliekamas.

Ar vidurinio nervo ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar vidurinio nervo ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Tyrimo metu gali atsirasti nedidelis diskomfortas ar tirpimas dėl priverstinės galūnės tam tikros padėties. 

Kaip man pasiruošti vidurinio nervo ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia  nusiimti papuošalus ir apnuoginti abi alkūnes ir riešus, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  

Kiek laiko trunka vidurinio nervo ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės vidurinio nervo ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei po sonoskopijos Jums buvo nustatyta diagnozė ir paskyrus gydymą simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Vidurinio nervo echoskopija tikslinga tik simptomams nepraeinant ilgiau nei 6 mėnesius, jie intensyvėja, pasikeičia pobūdis arba atsiranda kitų naujų nusiskundimų.

Ką reikia daryti po vidurinio nervo ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.