Paskelbta: 17 vasario, 2021Paskutinį kartą atnaujinta: 2 rugpjūčio, 2023Skaitymo laikas - 3.6 min

Riešo kanalo sindromas

Riešo kanalo sindromas yra viena tik iš patologijų, kurių metu gali būti pažeistas vidurinis nervas. Vidurinio nervo echoskopija (ultragarsinis tyrimas) yra vienas iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, kuris gali aiškiai vizualizuoti visą nervą su aplinkinėmis struktūromis bei nustatyti patologinius pakitimus.

Riešo kanalo sindromas yra būklė, atsirandanti dėl nervo suspaudimo siaurame riešo kanale. Vidurinis nervas atsakingas už Jūsų rankos pirmų trijų pirštų jutimus ir judesius.

Riešo kanalo sindromas dažniausiai sukelia skausmą, tirpimą ir silpnumą delne ir pirštuose, dažniausiai naktį. Simptomai gali skirtis nuo lengvų iki sunkių ir gali apimti:

  1. Skausmą, tirpimą ar deginimą pirštuose ir delne
  2. Apsunkintus rankos pirštų judesius
  3. Nuolatinį skausmą riešo ir rankos srityje
  4. Rankos pirštų silpnumą

Dažniausiai riešo kanalo sindromas atsiranda dėl ilgalaikio rankos naudojimo, kuris sukelia uždegimą ir patinimą, dėl kurių spaudžiamas vidurinis nervas. Ši būklė dažnai pasitaiko asmenims, dirbantiems su kompiuteriais ar atliekantiems kitas veiklas, kurios reikalauja daug laiko praleisti su sulenkta ranka ar dažnai judinti riešą.

Vidurinio nervo echoskopijos metu galima įvertinti visą nervo eigą nuo pažasties ir pirštų galiukų. Tyrimo metu vertinamas bendras nervo storis, tankis, atskirų pluoštelių išvaizda. Stebint nervo išsidėstymą tam tikrose vietose yra papildomai nustatomas nervo stabilumas, polinkis iššokti iš natūralių kaulinių ar raumeninių kanalų, aplinkinių audinių spaudimo požymiai.

Vidurinio nervo ultragarsinio tyrimo poreikį gali nulemti įvairios priežastys, susijusios su nervo funkcija ir struktūra. Štai kai kurios situacijos, kada gali būti reikalingas vidurinio nervo ultragarsas:

  • Riešo kanalo sindromas. Tai viena dažniausių vidurinio nervo pažeidimo priežasčių. Ultragarsas gali padėti nustatyti nervo suspaudimą ir patinimą riešo kanalo srityje.
  • Nervo traumos. Jei yra įtarimas dėl vidurinio nervo sužalojimo, pavyzdžiui, dėl traumos ar operacijos, ultragarsas gali būti naudojamas nervo struktūros įvertinimui.
  • Nervo tumoras ar neuromos. Ultragarsas gali būti naudojamas nenormalių darinių ar masių, susijusių su viduriniu nervu, diagnozavimui.
  • Chirurginės procedūros planavimas. Jei reikalinga chirurginė intervencija viduriniam nervui, ultragarsas gali būti naudojamas procedūros planavimui.
  • Neaiškios kilmės skausmas rankoje. Jei pacientas patiria neaiškios kilmės skausmą rankoje, ultragarsas gali būti naudojamas nustatyti, ar vidurinio nervo problemos yra skausmo priežastis.

Vidurinio nervo ultragarsas yra neinvazinis ir saugus tyrimo metodas, kuris gali suteikti gydytojui reikalingą informaciją apie nervo būklę. Tai gali būti labai naudinga diagnozės nustatymo ir gydymo plano sudarymo procese. Tačiau, kaip visada, sprendimas dėl ultragarsinio tyrimo turėtų būti priimtas kvalifikuoto sveikatos priežiūros specialisto, atsižvelgiant į paciento simptomus ir medicininę istoriją.

Įtarus vidurinio nervo patologiją ultragarsinis tyrimas yra pirmo pasirinkimo ir bene vienintelis radiologinis tyrimo metodas. Magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) metu taip pat galima vertinti nervą, tačiau dėl prastos rezoliucijos, mažo specifiškumo ir tikslumo šis tyrimas rutiniškai neatliekamas.

Šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio garso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio.

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Tyrimo metu gali atsirasti nedidelis diskomfortas ar tirpimas dėl priverstinės galūnės tam tikros padėties.

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą reikia  nusiimti papuošalus ir apnuoginti abi alkūnes ir riešus, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min.

Jei po sonoskopijos Jums buvo nustatyta diagnozė ir paskyrus gydymą simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Vidurinio nervo echoskopija tikslinga tik simptomams nepraeinant ilgiau nei 6 mėnesius, jie intensyvėja, pasikeičia pobūdis arba atsiranda kitų naujų nusiskundimų.

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Turite klausimų?

Norite tikslios diagnozės, todėl nusprendėte atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT)? Prieš tai pasitarkime, nes ultragarsas gali greičiau, pigiau, saugiau ir dažnai netgi tiksliau pateikti išvadas.