Paskelbta: 23 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 21 sausio, 2021Skaitymo laikas - 3.4 min

Kodėl man paskyrė plaštakos ultragarsinį tyrimą?

Plaštakos srityje minkštieji audiniai (raumenys, sausgyslės, raiščiai, nervai ir kraujagyslės) išsidėsto paviršiuje, todėl aukštos rezoliucijos ultragarsinis tyrimas gali puikiai įvertinti įvairius jų pažeidimus.

Ką galima įvertinti plaštakos ultragarso metu?

Dėl gero prieinamumo plaštakos srityje galima aiškiai įvertinti pirštų lenkiamąsias bei tiesiamąsias sausgysles, raiščius, kaulines ir nervines struktūras. Sonoskopijos metu galima aiškiai pamatyti uždegiminius sausgyslės makšties pakitimus, padidėjusį skysčio kiekį, sausgyslės degeneraciją, dalinius ir visiškus plyšimus. Echoskopuojant taip pat galima išsiaiškinti stringančio piršto priežastis, kurios dažniausiai yra dėl sustorėjusių sausgyslių laikiklių. Traumų atvejais echoskopija gelbsti nustatant smulkius kaulų lūžius, kurie gali būti nematomi įprastinio rentgeno tyrimo metu. Taip pat plaštakoje galime vertinti dažnai šioje srityje pasitaikančią patologiją – Diupitreno ligą. Tai plaštakos poodžio fibroziniai pakitimai, dėl kurių su laiku pirštai pritraukiami prie delno. 

Plaštakos ultragarsas Hand ultrasound
Delnakaulis Metacarpal bone
Delnakaulinis pirštų sąnarys Metacarpophalangeal joint
Pirštų paviršinė/gilioji lenkiamoji sausgyslė Flexor digitorum superficialis/profundus tendon
Nykščio ilgoji lenkiamoji sausgyslė Flexor pollicis longus tendon
Nykščio priešinamasis raumuo Opponens pollicis muscle
Lenkiamųjų pirštų sausgyslių laikikliai (A1-A2-A3-A4-A5) Annular ligaments of fingers (A1-A2-A3-A4-A5)
Riešo trumpoji/ilgoji tiesiamoji stipininė sausgyslė Extensor carpi radialis brevis/longus tendon
Pirštų tiesiamoji sausgyslė Extensor digitorum muscle

Ar plaštakos ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastai turint plaštakos srities nusiskundimų yra atliekamas rentgeno tyrimas, kurio metu vertinami kaulų pakitimai. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1,5 dienos. 

Dažniausiai ultragarsinio tyrimo pakanka nustatyti diagnozę ir spręsti dėl tolimesnio gydymo. Retais atvejais gali būti atliekami brangesni radiologiniai tyrimai, pvz., kompiuterinė tomografija, kurios metu vertinamos kaulinės struktūros, ar magnetinio rezonanso tomografija, skirta minkštųjų audinių diagnostikai. Pastarojo tyrimo metu reikia naudoti specialias, tik smulkiems sąnariams skirtas, magnetines rites.  

Ar plaštakos ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar plaštakos ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Nežymų diskomfortą gali sukelti tam tikros galūnės padėtys tyrimo metu, kai specialistui reikia geriau įvertinti anatomines struktūras. Judesiai atliekami tik tiek, kiek jūs pajėgiate, nenaudojant jėgos. Taip pat, kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio patologinės vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali spustelti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti plaštakos ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. 

Kiek laiko trunka plaštakos ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės plaštakos ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei simptomai mažėja, ultragarsinio tyrimo kartoti nerekomenduojama. Seni pakitimai, pvz., plyšimai, degeneraciniai pokyčiai ar pooperaciniai randai, ultragarsu bus matomi ilgą laiką ir praktiškai niekada nebus kaip norma. Net ir praėjus kuriam laikui buvusio pažeistos vietos profilaktiškai tirtis nėra prasmės, jeigu nėra nusiskundimų. 

Sonoskopiją kartoti verta, jei skausmas nepraeina ilgiau nei 3-6 mėnesius, jis intensyvėja, pasikeičia skausmo pobūdis, įvyksta pakartotinė trauma arba atsiranda naujų simptomų, tokių kaip pvz., tinimas ar tirpimas.

Ką reikia daryti po plaštakos ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.