Paskelbta: 10 lapkričio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 21 sausio, 2021Skaitymo laikas - 2.3 min

Kodėl man paskyrė žasto ultragarsinį tyrimą?

Žasto srityje minkštieji audiniai išsidėsto paviršiuje ir yra lengvai pasiekiami ultragarsinėmis bangomis, todėl sonoskopija yra viena iš pagrindinių radiologinių tyrimo metodų, suteikiančių vertingos informacijos apie šios srities patologinius pakitimus.  

Ką galima įvertinti žasto ultragarsinio tyrimo metu?

Echoskopijos metu žasto srityje galima įvertinti raumeninius audinius, jų trauminius pakitimus, diferencijuoti įvairius čiuopiamus darinius ir t.t. Be to, galima aiškiai stebėti žasto srities nervų išsidėstymą, galimus jų spaudimo požymius, pvz., po buvusio žastikaulio lūžio.

Žasto ultragarsinis tyrimas Upper arm ultrasound
Dvigalvis žasto raumuo/ sausgyslė Biceps brachii muscle/ tendon
Trigalvis žasto raumuo Triceps brachii tendon
Žastinis raumuo Brachial muscle
Žastikaulis Humeral bone
Stipininis nervas Radial nerve
Alkūninis nervas Ulnar nerve
Vidurinis nervas Median nerve

Ar žasto ultragarsas vienintelis man atliekamas radiologinis tyrimas?

Įprastu atveju prieš ultragarsinį tyrimą privalu atlikti rentgeno tyrimą, kuris parodo kaulų pakitimus. Baimintis dėl gaunamos apšvitos nederėtų, kadangi galūnės tyrimo metu gauta jonizuojančiosios spinduliuotės dozė yra ypatingai maža – apytiksliai tiek, kiek gauname iš gamtinio fono per 1-2 dienas. 

Papildomų tyrimų atlikimas priklauso nuo randamų pokyčių. Dažnu atveju ultragarsu galima nustatyti diagnozę. Retais atvejais, kai sonoskopija nerodo jokios patologijos, o simptomai išlieka arba esant išplitusiems pakitimams, gali būti rekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).  

Ar žasto ultragarsinis tyrimas yra pavojingas mano sveikatai?

Ne, šio tyrimo metu yra naudojamos didelio dažnio ultragarso bangos, kurios žmogui nesukelia jokio pašalinio poveikio. 

Ar žasto ultragarsinio tyrimo metu man skaudės?

Ultragarso tyrimas nėra skausmingas. Kai kuriais atvejais, dėl tikslesnio skausmo vietos nustatymo, gydytojas keitikliu gali švelniai spustelti skaudamą vietą. 

Kaip man pasiruošti žasto ultragarsiniam tyrimui?

Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Prieš tyrimą visada reikia apnuoginti abu žastus, kad esant reikalui būtų galima palyginti su kita puse.  Dėl paciento ir gydytojo patogumo rekomenduojama dėvėti lengvai nurengiamus drabužius. 

Kiek laiko trunka žasto ultragarsinis tyrimas?

Priklausomai nuo gydytojo patirties bei randamų pokyčių tyrimas gali trukti 5-20 min. 

Ar reikės žasto ultragarsinį tyrimą pakartoti?

Jei buvo nustatyta diagnozė, skirtas gydymas ir simptomai mažėja, tyrimo kartoti nerekomenduojama. Echoskopiją kartoti verta, jei simptomai nepraeina, suintensyvėja, pasikeičia jų pobūdis arba atsiranda kitų simptomų.

Ką reikia daryti po žasto ultragarsinio tyrimo?

Po ultragarsinio tyrimo reikia grįžti su atsakymu atgal  pas siunčiantį gydytoją ir spręsti dėl gydymo ar detalesnės diagnostikos taktikos.

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.