Paskelbta: 10 rugpjūčio, 2020Paskutinį kartą atnaujinta: 22 rugpjūčio, 2020Skaitymo laikas - 3 min

Užsičiuopiau guzą

Guzo ar gumbo užčiuopimas save kūne dažnai gali sukelti didžiulį nerimą, nes pirmiausia pradedama galvoti apie piktybinį darinį. Tačiau dažniausiai tai gali būti tik poodžio riebalinio audinio nespūdi sankaupa, seni potrauminiai pakitimai, riebalinė cista ir t.t. Visi šie pakitimai yra gerybiniai ir tolimesnės diagnostikos ar gydymo nereikia. Tačiau neabejotina, kad svarbiausia išsiaiškinti kokios tai kilmės darinys.

Kas yra guzas?

Guzas arba gumbas tai bet koks ribotas lokalus odos pakilimas. Jis gali būti kietas, minkštas, gali būti paslankus ir nepajudinamas. Šios odos sustorėjimo srities gali neskaudėti, suskausti tam tikrų judesių metu, arba gali būti nuolatos skausmingas.

Darinio dydis ir laikas

Darinys gali padidėti per kelias dienas, tačiau gali augti ir metų metais, pvz., riebalinio tankio sankaupa, dar vadinama lipoma, gali per metus paaugti iki 1 mm, priklausomai nuo lokalizacijos ir mitybos. Labiau sunerimti reikėtų, jeigu darinys atsirado staiga ir nenustoja didėti. Tada reikėtų kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kur kreiptis?

Užčiuopus darinį bet kurioje kūno vietoje, visada reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Jums bus rekomenduojama atlikti rentgenologinį atitinkamos srities tyrimą. Dėl radiacinės dozės nerimauti nereikia, nes ji yra ypatingai maža, o gauta informacija apie galimą kaulinę patologiją yra be galo vertinga. Sekantis žingsnis turėtų būti ultragarsinis tyrimas.

Kuo naudingas ultragarsinis tyrimas?

Ultragarsinis tyrimas (UG) yra nekenksmingas, dinaminis, jautrus, greitai atliekamas, pigus ir visur prieinamas tyrimas. Jį galima kartoti kiek nori kartų. UG metu patyrusiam specialistui gautos informacijos pakanka nustatyti darinio kilmę, įvertinti dydį, tankį, kraujotaką ir santykį su aplinkinėmis svarbiomis struktūromis, pvz., nervais ir kraujagyslėmis. UG aukštos rezoliucijos vaizdai padeda įvertinti mažesnius nei 1 mm pakitimus, ko neturi magnetinio rezonanso tyrimas (MRT). Pastarasis tyrimas yra rekomenduojamas tik esant nepakankamai informacijai iš rentgeno ir UG tyrimų.

Informaciją paruošė dr. Saulius Rutkauskas. Informaciją galima platinti tik pateikus nuorodą į BalticUS svetainę. Rastas klaidas siųskite info@balticus.org

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Užduokite klausimą

Jei turite klausimų dėl radiologinių tyrimų, norite daugiau sužinoti apie ultragarsą ar užsiregistruoti konsultacijai, mielai siūlome užpildyti šią formą ir Jums atsakysime.